Textové editory. Základy typografie.

Práce s textovými editory je jednou z nejčastějších činností při práci s počítačem. Jednotlivé editory se od sebe sice podstatně liší, ale základní principy zůstávají stále stejné. Když je jednou pochopíme, dokážeme se velmi rychle naučit pracovat s každým dalším (novým) editorem – podobné problémy se budou řešit podobně a konkrétní rozdíly se dají snadno najít v helpu nebo manuálu. Mnoho programů také při svém spuštění informuje uživatele o novinkách nebo užitečných tricích (tip of the day). Jen pouhým prohlédnutím nabídek menu si lze udělat představu o tom, co nám konkrétní aplikace nabízí. Dále je nejefektivnější postupovat metodou pokus-omyl.

Zejména zpočátku však občas narazíte na situace, kdy si nebudete umět poradit ani pomocí nápovědy. Pokud pracujete doma, můžete se někoho zeptat e-mailem nebo zadat vhodná klíčová slova do vyhledávacího stroje – pokud máte problém, je pravděpodobné, že stejný problém už mělo sto lidí před Vámi a někdo k tomu napsal poznámku, která je někde na síti. Sedíte-li v počítačové laboratoři LVT, stačí se zeptat laboranta.

Výklad

Příklad

Použijte výše popsaného postupu při seznámení se s programy BBEdit a SubEtaEdit. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Příklad


Editory prostého textu (simple text)

Tyto textové editory slouží k vytvoření textových souborů (výchozí přípona TXT). Umožňují zápis prostého textu, ovšem bez možnosti ovlivňovat jeho úpravu (velikost a řez písma apod.). Slouží také jako editory zdrojového kódu, který se pak kompiluje v různých programovacích jazycích (my se budeme např. zabývat jazyky HTML, PHP nebo TeX). Jednotlivé editory se velmi liší co do uživatelského komfortu a vestavěných funkcí, proto můžeme volbou vhodného editoru ušetřit mnoho práce.

Pro Windows

Snad na každém počítači s operačním systémem Windows je nainstalován textový editor Notepad (Poznámkový blok). Tento velmi jednoduchý editor však nemá žádné funkce a pro seriózní práci je takřka nepoužitelný.

Poznámkový blok

Nabídka dobrých editorů je široká, rádi bychom upozornili na PSPad, viz. www.pspad.com. Ten má mnoho zajímavých funkcí, a navíc se stále vylepšuje. Tento editor se hodí na psaní takřka jakéhokoliv zdrojového kódu, umožňuje načítat a ukládat v několika kódováních, podporuje barvení syntaxe mnoha programovacích jazyků, kontrolu pravopisu (i když ne zcela dokonalou...), pohodlné kompilování projektů (TeX), multi-file search, i různé drobnosti usnadňující psaní v HTML (např. klávesové zkratky pro vkládání některých značek programovacího jazyka).

PSPad

Dalším dobrým freeware editorem je TeXnicCenter, který se hodí zejména pro psaní zdrojového kódu v TeXu. Většinu příkazů si nemusíme pamatovat, neboť je lze vložit volbou z menu. Dále má velmi dobře integrovánu kompilaci kódu a prohlížení výstupu.

TeXnicCenter

Samozřejmě, že ty nejlepší editory zadarmo nejsou. Velmi dobrou pověst mezi nimi má shareware WinEdt. Ten je přímo vyvíjen k psaní zdrojového kódu pro kompilaci a sazbu textu, zejména TeXu a HTML.

Pro Mac OS X

Výborným textovým editorem pod MacOS X je SubEthaEdit. Jeho ovládání je velmi příjemné, intuitivní a má také mnoho výborných funkcí.

SubEthaEdit

Umí například psát barevně syntaxi mnoha programovacích jazyků, výborně pracuje s kódováním textu: umí nejen načíst a uložit text takřka v libovolném kódování, ale umí převést text z jednoho kódování do jiného, má integrované preview webové stránky, díky záložkám v textu umožňuje rychlou orientaci v dlouhém zdrojovém kódu (kliknutím na záložku v rozbalovacím menu), atd.

Pro Linux

Podobnou pozici jako Notepad má pod Linuxem editor gnp (GNOME NotePad). Lepší volbou je editor vi nebo vim.
Výklad


"WYSIWYG" editory

Soubory vytvořené tímto typem editorů se zpravidla označují příponou .doc nebo .rtf. Text lze v širokém rozsahu upravovat ohledně druhu písma, zarovnávání, tabulek, apod. Do textu je možno vkládat další prvky, například obrázky.

Výhodou je, že při psaní okamžitě vidíme přibližnou podobu hotového, vytištěného souboru (odtud je také název wysiwyg: what you see is what you get). Nevýhodou je, že podoba zobrazeného a vytištěného textu je často jen přibližná, a že k vytvoření takového textového souboru je často nutné správné programové vybavení. Ještě horší je, že toto vybavení je potřeba i pro jeho přečtení. Nestačí jen stejná sada písmen, jako u prostých textových souborů.

TextEdit

TextEdit je jednoduchý freeware editor, který umožňuje psát a číst jednoduché soubory typu DOC a RTF. Podporuje vkládání obrázků, ovšem neumí načíst a vytvořit tabulky. Hodí se když nemáme k dispozici drahý Microsoft Word nebo pro psaní poznámek a textů u nichž příliš nezáleží na dokonalém formátování.

TextEdit

Microsoft Word

Tento program urazil začnou cestu, od velmi jednoduchých verzí 5 a 6 přes velmi nespolehlivý word 97, všechny neblaze proslulé svou vzájemnou nekompatibilitou, až k celkem vyspělým verzím 2000 a 2003. Výhodou je, že existuje i ve verzi pro MacOS X, a ta je kompatibilní s verzí pod Windows.

MS Word oplývá mnoha funkcemi, některé ovšem občas nefungují zcela podle představ uživatele.

Styly. Jedna z velmi užitečných funkcí, uživatel si může definovat styl formátování nadpisů, což by mělo zaručit, že všechny nadpisy stejné úrovně budou vypadat stejně, ale také umožní automatizovat sestavení obsahu.
Problematická je její funkčnost. Doporučuje se styly nadefinovat na začátku a pokud možno neměnit. Word totiž sám často přiřadí nějakému odstavci nějaký styl, a tak není zaručeno, že se případná změna použitého stylu projeví všude kde by to uživatel chtěl a očekával. Dále často nastávají problémy se zachováním stylů při přechodu na jiný počítač.

Kontrola pravopisu. Jedna ze silných stránek Wordu, která zajišťuje, aby se po nadefinování jazyka textu barevně se odlišovala (podtržení červenou vlnovkou) slova, která se nenachází v příslušném slovníku. Tento slovník lze dále upravovat (přidávat slova). Navíc je možné kontrolovat v dokumentu více jazyků (jazyk se přiřazuje vždy textu označenému do bloku).

Možnosti formátování jsou ve Wordu široké: dá se měnit písmo (font), jeho velikost, řez, různé parametry odstavců, dá se volit číslování, výčty, ohraničení nebo stínování, definovat tabulátory, atd.

Automatické funkce. Tyto funkce jsou některé velmi užitečné (opravy zjevných překlepů při psaní), ale opět některé velmi iritující (automatické formátování výčtů apod.) Je však na každém uživateli, aby si ony iritující funkce sám vypnul v menu Nástroje ve volbě Vlastní.

Tabulky. Word skýtá také možnost vkládat a formátovat tabulky, data v nich třídit atd.

Export do HTML. Díky této funkci lze dokument uložit jako zdrojový kód jazyka HTML k prohlížení na internetu. To je ovšem velmi náročný úkol: ve snaze o přesný převod se kód komplikuje a často obsahuje konstrukce, které zobrazí jen Internet Explorer. Navíc je potřeba, aby na počítači, který stránku zobrazuje byly nainstalovány všechny fonty použité ve wordovském dokumentu. Každopádně je to jedna z nejhorších cest jak napsat dobrou webovou stránku.

Vkládání objektů do Wordu. Psaní matematických vzorců

V tom je velká síla Wordu, dá se vkládat velké množství objektů, viz nabídky menu Vložit. Pomocí této funkce se také vkládá obsah, křížové odkazy apod. (volba Odkaz, Rejstříky a seznamy v menu Vložit). U těchto funkcí je problémem často nesprávná nebo žádná aktualizace polí. Dále je dobrá možnost vkládání komentářů k textu.

Důležité je, že se dají vkládat matematické vzorce, rovnice a symboly, a to pomocí integrovaného programu Microsoft Equation 3.0 nebo lepšího, ale drahého programu MathType.

Microsoft Equation 3.0 (Editor rovnic) poskytuje jen grafickou nadstavbu pro vkládání různých symbolů, spustíme jej z menu Vložit volbou Objekt a vybráním typu objektu Editor rovnic 3.0, resp. Microsoft Equation 3.0 v anglickém operačním systému. Program postačuje pro základní úkony, ale pro seriozní práci je příliš neohrabaný.

MathType poskytuje daleko více funkcí. Jednak je dostupný přímo přes ikony na panelu nástrojů:

MathTypeBar

Dále má mnohem lépe vyřešenu práci s velikostí symbolů, dají se zde vytvářet číslované rovnice a na čísla rovnic se v textu odkazovat, poskytuje více symbolů a lépe pracuje s různými fonty, jinak ale vypadá jako "zvětšený" editor rovnic.

MathType

Výklad


Cvičení 3. Hry, které lze sehrát v textovém editoru

Jednokupičkový Nim

Počet hráčů: 2
Pomůcky: 17 zápalek
Pravidla:
  1. Hráči střídavě odebírají 1, 2 nebo 3 zápalky z kupičky.
  2. Vyhrává hráč, který sebere poslední zápalku.

Tříkupičkový Nim

Počet hráčů: 2
Pomůcky: zápalky
Pravidla:
  1. Utvoří se tři kupičky zápalek.
  2. Hráči střídavě odebírají libovolný (nenulový) počet zápalek, ale nikdy ne z více než jedné kupičky.
  3. Vyhrává hráč, který sebere poslední zápalku.

Sehrávka v textovém editoru:

Hráči místo kupiček zápalek napíšou řádky libovolných písmen a oddělí řadou podtržítek. Při každém tahu tyto řádky zkopírují na konec souboru a umažou některá písmena. Tím má hra i svůj zápis, který se uloží jako výsledek.

Vyzvěte ke hře některého ze svých spolustudujících v obou výše uvedených hrách (v každé hře jiného). Sehrajte hru v libovolném textovém editoru - sejděte se nebo si tahy posílejte e-mailem. Záznam pošlete spolu s komentářem o strategii Vašich tahů vyučujícímu.

Cvičení


Typografický systém LaTeX

Pro psaní textu, kde úpravu je nutné se přesněji řídit podle struktury obsahu tak jak tomu je v matematických textech (a zejména v matematických vzorcích v nich) je velmi žádoucí použít program (typografický systém) LaTeX. Tento program zpracovává (kompiluje) zdrojový soubor označený příponou .tex napsaný jako prostý text, který ovšem v sobě má nejen samotný text, ale i instrukce (příkazy) k jeho úpravě a k vysázení zvláštních symbolů. Výsledkem zpracování (kompilace) je potom soubor ve formátu DVI, PostScript nebo PDF, tedy dokument v tisknutelné podobě.

Velkou obtíží při prvním seznámením s LaTeXem je, že autor přímo nevidí, jak bude výsledek vypadat a jestli nejsou ve zdrojovém souboru (kódu) chyby v příkazech. To se ukáže až při kompilaci. S větší praxí jsou však tyto nevýhody vyšší efektivitou a lepší kvalitou a kompatibilitou výsledku.

Psaní zdrojového kódu, struktura dokumentu

Zdrojový text pro program LaTeX lze napsat v kterémkoliv editoru pro prostý text. Příkazy ve zdrojovém textu začínají obráceným lomítkem (backslash), např. příkaz \LaTeX vysází logo programu. Příkazy mohou mít dále parametry, a ty jsou
  • povinné (ty se píší do složených závorek) nebo
  • volitelné (ty se píší do hranatých závorek).
Například příkaz \frac{1}{2} pro sazbu zlomku (zde pro sazbu zlomku 1/2) má dva povinné parametry – čitatele a jmenovatele, příkaz \\[4pt] pro nepodmíněný zlom řádku má jeden nepovinný parametr – vertikální mezeru k dalšímu řádku. Dalším znakem se zvláštním významem je %, tedy procento. To uvozuje komentář, text za ním se až do konce řádku nesází.

Každý dokument se dělí na dvě části: preambuli a tělo. V preambuli se uvádějí příkazy platné pro celý text, zejména se zde tzv. nahrávají balíky a styly usnadňující práci. U textů psaných česky je důležité nezapomenout na definici kódování textu.

1 \documentclass[A]{B}   % typ dokumentu
2 % začátek preambule 
3 \usepackage[C]{D}
4 \def\E{F}
5 
6 % konec preambule
7 \begin{document}
8 % text
9 \end{document}
(čísla řádků byla přidána jen pro lepší orientaci )

Příkazy 1, 7 a 9 jsou povinné.
Příkaz 1 určuje třídu (tedy jakýsi typ) dokumentu uvedený v povinném parametru B (základní možnosti jsou: book, article, report). Nepovinným parametrem A jsou tzv. volby. Podrobnosti viz \documentclass (CSTUG, česky) nebo Document Classes
Příkazem 3 se nahrává tzv. balík, což je soubor příkazů rozšiřujících funkčnost TeXu, viz \usepackage (CSTUG, česky). Pro sazbu české diakritiky je stěžejní balík inputenc, který zajišťuje aby kompilace textu proběhla se správným kódováním. Příkazem \usepackage[cp1250]{inputenc} nastavíme kódování zdrojového kódu na windows 1250. Dalšími možnými volbami nepovinného parametru jsou utf-8 pro kódování Unicode a macce pro Středoevropské kódování počítačů Apple MacIntosh.
Příkaz 4 definuje nový příkaz \E pomocí sledu jiných příkazů F, např. \def\BE{\begin{equation}} definuje zkratku pro začátek matematického prostředí equation.
Konečně příkazy 7 a 9 začínají a ukončují tělo dokumentu, kam se píše vlastní text dokumentu.

Pro psaní hladkého textu platí tyto dvě pravidla:

  • Nezáleží na počtu mezer v zdrojovém kódu: jedna dvě se vysází stejně jako jedna      dvě a stejně jako
    jedna
    dvě
    (konec řádku bere překladač jako mezeru)
  • Sázecí jednotkou je odstavec. Začátek nového odstavce se ve zdrojovém kódu vyznačí vynecháním (nejméně jednoho) řádku. Vynechání řádku v dokumentu docílíme jinak, viz. příkazy \smallskip, \medskip a bigskip nebo \vspace a \vspace*.

Při seznamováním se s LaTeXem postupujte kopírováním, úpravou příkladů a nahlížením do manuálů uvedených v odkazech. Důkladné studium všech dostupných možností si nechte na dobu, kdy již budete tyto základy dobře ovládat.

Výklad


Příklad

K vytváření svých dokumentů je vhodné vytvořit si šablonu, ve které budou uvedeny povinné a často používané příkazy.
Jako taková šablona může sloužit následující zdrojový text (uložený jako sablona.tex)
          \documentclass{amsart}                            % American Mathematical Society article
          \begin{document}
          \title{A short \LaTeX{} document}                 % Název dokumentu
          \author{Jm\'{e}no P\v{r}\'{\i}jmen\'{\i}}         % Jméno autora
          \email{Jmeno.Prijmeni@math.slu.cz}

          \begin{abstract}
          This document serves as an example.
          \end{abstract}

          \date{\today}

          \maketitle

          \section{Introduction}
          There is something to be written here.


          \section{Main Part}
          Some other text here. And maybe a formula for $\alpha$:   % Check it!
          \begin{equation}
          \alpha = \frac{\beta}{\gamma}.
          \end{equation}

          \section{Conclusion}
          That's it.
          \end{document}

Ten vypadá po vysázení následovně (viz též sablona.pdf pro kvalitnější zobrazení výsledku):

Vysázený dokument

Příklad

Vhodné editory zdrojového textu pro TeX

Existují editory, které v sobě integrují vhodný textový editor, volání kompilátoru a okamžité zobrazení výsledku. To velmi urychluje práci, zejména zpočátku je možné text co nejčastěji kompilovat a ujišťovat se, že se text zkompiluje bez chyb.

MacOS X: iTeXMac

Je to jeden z nejlepších editorů vůbec, jedinou nevýhodou je, že se kompiluje jen do pdf. Kompilace se spouští kliknutím na písmeno T na hlavním panelu, po kompilaci se výsledný text otevře v integrovaném prohlížeči.

Je důležité dát si pozor na vstupní kódování souboru (jsme o něm informováni na stavové liště dole) a zajistit aby se shodovalo s parametrem u balíku inputenc, viz. obrázek. Kódování souboru se mění v menu Format, volbami String Encoding, dále Current a dále vybereme požadované kódování z nabídky.

iTeXMac

Windows: PSPad nebo TeXnicCenter?

oba editory jsou velmi dobré, pro začínající uživatele je přecejen asi lepší TeXnicCenter, neboť začátečník asi nejvíce ocení možnost přístupu k většině příkazů z ikon na hlavním panelu nebo případně z menu. Editor zapisuje a ukládá v kódování Windows 1250, nesmíme proto zapomenout na příkaz \usepackage[cp1250]{inputenc} v preambuli. Kompilátor se spouští ikonami na hlavním panelu nebo z menu Build a jeho výstup se zobrazuje v okně Output. Proto probíhá kompilace trochu pomaleji.

V PSPadu je potřeba překládaný soubor uložit do projektu a v menu Project Settings nastavit kompilátor. Kompilace se pak spouští klávesovou zkratkou Ctrl+F9.

Výklad

Odkazy

O podporu rozvoje TeXu u nás se stará Československé sdružení uživatelů TeXu, na jejich stránkách je mnoho užitečných informací o dění kolem TeXu.

Výborným průvodcem pro začínající uživatele je kniha Jiří Rybička, \LaTeX pro začátečníky, 3. vyd. (Konvoj, Brno 2003) 238 s. Lze si ji objednat na stránkách nakladatelství www.konvoj.cz. http://www.konvoj.cz/

Manuály k LaTeXu:

Software ke stažení:

Odkazy


Cvičení 4. Napište následující text v LaTeXu:

Matematické úlohy

1. Honička před výpraskem

Kvidův přísný otec je profesorem matematiky na místním gymnáziu. Kvida však kupodivu matematika nebaví, a tak dostal z pololetní písemky pětku. Kvido věděl, že dostane výprask a rozhodl se, že otci uteče. Ví, že otcův krok je o polovinu delší než jeho, ale že on zase rychleji "kmitá" nohama: než otec udělá tři kroky, syn stihne uběhnout čtyři kroky. Kvido si spočítal, že mu stačí mít 100 kroků náskok, aby otci utekl.

Jelikož otec na výsledek písemky netrpělivě čekal, vyhlížel syna už u branky. Kvido to tušil, a tak si ráno při cestě do školy odměřil sto kroků od branky a udělal si na cestě značku. Když uviděl stát otce s rákoskou u branky, zavolal na něj výsledek písemky od své značky a dal se na útěk. Kvido je opravdu špatný matematik, a tak jej otec brzo dostihl. Kolik kroků stihl Kvido udělat, než jej otec dohonil a po zásluze potrestal?

2. Kdo si hraje, nezlobí!

Jednoho rána se pánové Černý, Šedivý a Bílý rozhodli vyřešit svůj starý spor soubojem s pistolemi; bude se střílet tak dlouho, až zbude naživu jen jeden z nich. Pan Černý je nejhorší střelec, trefí se jen jednou ze tří pokusů Pan Šedivý je lepší, trefí se dvakrát ze tří pokusů, ale nejlepším střelcem je pan Bílý. Ten se trefí vždy.

Aby byl souboj spravedlivější, smí pan Černý vystřelit první, po něm bude střílet pan Šedivý, bude-li naživu, po něm pan Bílý, bude-li on v té době ještě živ, a pak znovu dokola, dokud nezůstane naživu jen jeden vítěz.

Diskutujte taktické varianty pana Černého a poraďte mu, kterou má zvolit!

3. Jak to v té analýze jenom bylo?

Mějme zadánu funkci

Funkce

  • Diskutujte definiční obor funkce f.
  • Vypočítejte hodnotu funkce f v bodě 13, a to
    1. přesně,
    2. vyčíslete ji s přesností na 5 desetinných míst.
  • Nalezněte nulové body funkce f.
  • Vypočítejte limity

    Limita

  • Nakreslete graf funkce f pro x z intervalu [-5,5]

Mějme zadánu posloupnost

a_n

  • Rozhodněte o konvergenci posloupnosti an pro n to infinity
  • Nalezněte součet řady

    Suma

Cvičení



Základy typografie – hladká sazba

Ani použití sebedokonalejšího textového editoru nepovede k dobrým výsledkům, pokud se při při psaní nebude uživatel řídit typografickými pravidly. Jsou to pravidla jejichž dodržováním vyprodukujeme esteticky hodnotný text.

Dodržování typografických pravidel je obzvlášť důležité při psaní matematického textu, neboť tam může jejich nedodržení vést k nedorozuměním a mylným interpretacím textu.

Základní pravidla hladké sazby, jejichž dodržování požadujeme jsou shrnuta v dokumentu Hladká sazba (PDF). Dáváme zde k dispozici také zdrojový kód k tomuto dokumentu, soubor HladkaSazba.tex (v kódování Windows 1250), jelikož jeho studiem se student může obeznámit s často používanými TeX-ovými konstrukcemi.

Výklad


Cvičení 5. Hladká sazba:

Přepište do LaTeXu tento text. Dodržujte přitom pravidla hladké sazby!

Pozor! Zadaný text není typograficky dokonalý, Vaším úkolem je tyto chyby najít a opravit.

Cvičení



Shrnutí

Textový editor si vybíráme podle funkčnosti a intuitivnosti ovládání. Lepší než se podrobně učit práci v konkrétním programu je naučit se obecné principy.

Typografický systém LaTeX je používán matematiky již přes 20 let a pravděpodobně se příliš nebude měnt. Proto se vyplatí investovat námahu a naučit se v něm psát, neboť jiné systémy takovou kvalitu neposkytují.

Při psaní textu je třeba se držet typografických pravidel, aby nedocházelo k nedorozumněním a nejasnostmi nad významy.

Cvičení





T. Kopf a J. Kotůlek
Předchozí téma Obsah Následující téma

Valid HTML 4.01 Transitional