9.html

Segmentace


Segmentací se rozumí rozklad obrazu jakožto souboru bodů (pixelů) na smysluplnější části malého počtu, tzv. segmenty. Ty by měly pokud možno odpovídat objektům, přičemž si ovšem segmentace omezuje především na vizuální blízkost pixelů a cíle rozeznámí objektů nemůže plně dosáhnout. Záleží potom na upřesnění vizuální blízkosti pixelů.

Podobná barva

Jednou možností je vycházet ze světlosti nebo barvy pixelů a vytvořit segmenty podle dobře zvolených rozsahů těchto veličin. Obzvlášť normalizovaná informace o barvě se k tomuto účelu dobře hodí, protože je nepříliš citlivá na růžnou intenzitu osvitu předlohy bílým (přirozeným) světelným zdrojem. To je implementováno v programu segmentace.mw (html):

segmentace (četnost barev)

segmentace (ovoce)

Prostorová blízkost

Často se ovšem v obraze vyskytuje několik různých objektů stejného druhu a k jejích odlišení je třeba vzít v úvahu nejen blízkost barvy, ale i prostorovou blízkost. Tím se například "citronový" segment na fotce citronovníku rozpadne na jednotlivé citróny.
Skloubením myšlenky barevné a prostorové blízkosti lze charakterizovat segmenty v prostoru ohraničené hranami, kterých barevný odstín se plynule mění.

Co od segmentace nelze čekat

Segmentace vychází pouze z vizuálních informací na nízké úrovni zpracování a nebere tak do úvahy zejména komplexnější modely objektů objektů vyobrazených na snímku. Pokud tedy z různých otvorů trička trčí prostorově ohraničené segmenty barvy kůže - krk, paže a břicho - lze očekávat jako segmenty tyto jednotlivé části nebo jeden segment obsahující všechny pixely barvy kůže. Segmentace však nerozliší, které tyto části patří k jednomu či jinému člověku, pokud jich je na snímku více.

Klastry

Při sdružení pixelů od segmentů je třeba pružně hranice kritérií pro jednotlivé segmenty podle výzrazných shluků pixelů v prostoru všech možností. Nalézáním shluků (klastrů) se zabývá klastrová analýza. Segmentům v obraze potom mohou (v případě zpracování pouze informace o barvě) odpovídat klastry v prostoru barev.


Literatura: